Конспект уроку " Сільське господарство України" - 9 клас - Уроки географії - Каталог статей - Преподавание географии в школе
Суббота, 10.12.2016, 17:36 | Приветствую Вас Гость

Каталог статей

Главная » Статьи » Уроки географії » 9 клас

Конспект уроку " Сільське господарство України"

Тема. Сільське господарство України.

Мета: вчити учнів визначати природно – географічні фактори розвитку сільського господарства, особливості сільськогосподарського виробництва та його галузеву структуру; розкрити роль сільського господарства в економіці держави та формуванні її експорту; вчити виявляти взаємозв’язки сільського господарства з іншими галузями; продовжити роботу над формуванням вмінь опрацьовувати різні джерела географічних знань; розвивати просторове, логічне мислення,вчити аналізувати, робити висновки та висловлювати свої думки;
виховувати почуття національної гордості, любов до землі, до праці на землі .

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, карта «Сільське господарство України» , "Сільськогосподарські угіддя України".

Хід уроку.

I. Актуалізація опорних знань.
1. Що таке «земельні ресурси»?
2. Назвіть найпоширеніші грунти України. Які з них найродючіші?
3. Чи є у нас природні передумови для розвитку сільського господарства? Зможете назвати?

II. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
Сільське господарство є найдавнішим і дуже поширеним заняттям людей. В Україні в цій галузі працює близько третини економічно- активного населення, яке створює, приблизно, чверть ВВП країни. Галузь задовольняє найбільшу потребу людини – в їжі, а також взутті та одягу.Про галузеву структуру сільського господарства, зв’язок з іншими галузями ми і дізнаємося сьогодні на уроці.

III. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель.
Сільське́ господа́рство— галузь народного господарства, направлена на забезпечення населення продовольством і отримання сировини для цілого ряду галузей промисловості .Сільське господарство, - обробка землі (для отримання\підвищення врожаїв) і вирощування свійських тварин. Сільськогосподарські культури потрібні людині для харчування, годівлі тварин і одержання волокна . Тварин вирощують заради вовни, молока, м'яса чи органічних відходів (як палива). Сільське господарство варіюється від маленьких підсобних господарств і ферм до великих с/г артілей і колективних господарств.

1. Головне завдання сільського господарства( бесіда)

- забезпечити інтенсивний розвиток і підвищення ефективності всіх його галузей з метою збільшення виробництва і поліпшення якості продукції, що є основою задоволення потреб населення в продуктах харчування і промисловості в сировині. Вирішення цих завдань значною мірою залежить від рівня використання досягнень науково-технічного прогресу, поглиблення зв'язків сільського господарства з усіма галузями агропромислового комплексу, радикальних перетворень в економічних відносинах та прискорення соціальної перебудови села. Сільське господарство входить до складу агропромислового комплексу і включає такі основні галузі:

2. Галузева структура сільського господарства

А)Рослинництво.
Галузь поділяється на підгалузі по вигляду вирощуваних рослин:
- зернові культури (пшениця, ячмінь, жито, овес, рис, кукурудза, гречка, сорго та ін.);
- зернобобові культури (горох, квасоля, сочевиця, соєві боби та ін.);
- кормові культури (однорічні та багаторічні трави, силосні культури, кормові коренеплоди, кормові баштанні культури);
- технічні культури: цукровий буряк, джут, конопля, льон.
- овоче-баштанні культури: а) картопля, б) листові культури (капуста, салат, шпинат, кріп, листова петрушка і ін.); в) плодові культури (томат, огірок, гарбуз, кабачок, патисон, баклажан, перець); г) цибулинні культури (цибуля і часник); д) коренеплоди (морква, столові буряк, пастернак, петрушка, селера, ріпа, редиска, редька та ін.); е) баштанні культури (кавун, диня, гарбуз та ін.);
- олійні і ефіроолійні культури: а) олійні культури (соняшник, рицина, гірчиця, ріпак
- виноградарство;
- садівництво;
- грибництво.

Б)Тваринництво : скотарство (вирощування великої рогатої худоби); вівчарство; бджільництво; звірівництво; марикультура; птахівництво; свинарство; -рибництво; -кролівництво;

В)Рибальство.

Завдання: опрацювати текст підручника, скласти схему галузевої і територіальної структури сільського господарства.

3.Природно- географічні фактори розвитку сільського господарства країни.
Природні умови є надзвичайно важливим чинником виробництва, великою мірою зумовлюють кінцеві результати і рівень його ефективності. Продукція створюється в процесі виробництва в результаті природного функціонування живих організмів - рослин і тварин. Розвиток сільського господарства залежить від природно-географічних і соціально-економічних передумов. До перших належать земельно-ґрунтові й агрокліматичні ресурси, які загалом дуже сприятливі в Україні.

Завдання: користуючись кліматичною картою та картою грунтового покриву,фізичною( рельєф)визначте сприятливість природно – географічних факторів для розвитку сільського господарства України.

4. Сільськогосподарські угіддя, їх структура( робота з картою).

Сільськогосподарські угіддя займають 42 млн гектарів, або 70% загального фонду країни. Структура сільськогосподарських угідь така: 79% — орні землі (рілля) і багаторічні насадження, 13% — пасовища, 8% — сіножаті. Найвища частка орних земель — у степових районах (70–80%) і лісостеповій зоні. Пасовища зосереджені, в основному, в Карпатах, на Поліссі та в південно-східних степових областях, сіножаті — в долинах рік лісової і лісостепової зон.

5.Меліорація земель(розповідь вчителя).
Меліорація земель - комплекс гідротехнічних,
культуртехнічних, хімічних, агротехнічних, агролісотехнічних,
інших меліоративних заходів, що здійснюються з метою регулювання
водного, теплового, повітряного і поживного режиму грунтів,
збереження і підвищення їх родючості та формування екологічно
збалансованої раціональної структури угідь;

Види меліорації:
-Гідротехнічна меліорація земель .
Гідротехнічна меліорація земель передбачає здійснення
комплексу заходів, спрямованих на забезпечення поліпшення земель з
несприятливим водним режимом (перезволожених, переосушених тощо),
регулювання водного режиму шляхом створення спеціальних
гідротехнічних споруд на схилових та інших землях з метою
поліпшення водного і повітряного режиму грунтів та захисту їх від
шкідливої дії води (затоплення, підтоплення, ерозія тощо).

-Культурно-технічна меліорація земель.
Культурно-технічна меліорація земель передбачає проведення
впорядкування поверхні землі та підготовку її до використання для
сільськогосподарських потреб. З цією метою здійснюються такі
заходи, як викорчування дерев і чагарників, розчищення від
каміння, зрізування купин, вирівнювання поверхні, меліоративна
оранка, залуження, влаштування тимчасової вибіркової мережі
каналів.

-Хімічна меліорація земель.
Хімічна меліорація земель передбачає здійснення комплексу
заходів, спрямованих на поліпшення фізико-хімічних і фізичних
властивостей грунтів, їх хімічного складу.
Хімічна меліорація земель включає роботи з гіпсування,
вапнування та фосфоритування грунтів.

-Агротехнічна меліорація земель.
Агротехнічна меліорація земель передбачає здійснення
комплексу заходів, спрямованих на збільшення потужності та
поліпшення агрофізичних властивостей кореневмісного шару грунтів.
З цією метою здійснюються такі заходи, як плантажна оранка,
глибоке меліоративне розпушення, щілювання, кротовий аераційний
дренаж, піскування, глинування тощо.

-Агролісотехнічна меліорація земель.
Агролісотехнічна меліорація земель передбачає здійснення
комплексу заходів, спрямованих на забезпечення докорінного
поліпшення земель шляхом використання грунтозахисних,
стокорегулюючих та інших властивостей захисних лісових насаджень.

IV. Запитання і завдання для закріплення матеріалу.
1. Які особливості сільськогосподарського виробництва?
2. Побудуйте схему «Зв’язки сільського господартва з іншими галузями».
3 .Наведіть конкретні приклади сільського господарства з промисловістю.

V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання.

Категория: 9 клас | Добавил: Админ (18.02.2013)
Просмотров: 4286 | Теги: конспект уроку, географія, 9 клас, україни, сільське господарство | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории раздела
6 клас [21]
7 клас [22]
8 клас [11]
9 клас [10]
10 клас [23]
Вход/Регистрация
Наш опрос
Чертя что, а сбоку бантик. Это
Всего ответов: 271
Друзья сайта
  • Детки - Бедки
  • Погода в доме
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0