Конспект уроку "Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. - 7 клас - Уроки географії - Каталог статей - Преподавание географии в школе
Среда, 07.12.2016, 13:29 | Приветствую Вас Гость

Каталог статей

Главная » Статьи » Уроки географії » 7 клас

Конспект уроку "Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків.
Тема. Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Давні материкові зледеніння. Сейсмічно активні області.
 
Мета : формувати в учнів поняття про відмінність будови поверхні Євразії порівняно з іншими материками; розкрити вплив материкового зледеніння та причини утворення сейсмічно активних зон; відпрацьовувати вміння самостійної роботи з різними джерелами інформації, контролювати час роботи, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки, пояснювати процеси і взаємозв'язки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта Євразії, геологічна карта, підручники, атласи.
 
                                           Хід уроку.
I.    Організаційний момент.
II.   Актуалізація опорних знань.
 
1. Покажіть на карті основні літосферні плити Землі.
2. Які тектонічні структури розташовані у межах Євразії?
3. Де на Землі розповсюджена багаторічна мерзлота?
4. Що таке сейсмічно активні області?
 
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
 
 В один і той же геологічний час на всій Землі тваринний і рослинний світ був однаковий. Зараз це достеменно відомо, а в 19 столітті це викликало багато суперечок. Здавалося неймовірним, що далеко на півночі колись розвивалася флора і фауна, типова для південної півкулі. Російський геолог Володимир Прохорович Амаліцькій припустив, що якщо в відкладеннях Південної Африки було знайдено безліч останків стародавніх земноводних і плазунів, то такі ж відкладення повинні бути і в Сибіру. Твердження Амаліцького здавалися його сучасникам фантастичними. У 1898 році почалися перші в історії російської палеонтології дослідження.
Досліджуючи пермські відслонення біля Пн. Двіни, з надр землі були викопані кістки дивовижних доісторичних наземних тварин не тільки відомих, але й невідомих науці того часу. В.П. Амаліцькій на правах першовідкривача дав їм назви: котлассія, двіна, двінозаврія... Результати досліджень перевершили всі очікування і викликали сенсацію в науковому світі. Чому геолог вирішив вести дослідження саме у цьому місці?
Інший приклад. Відомий академік Обручев, аналізуючи певні карти, дійшов висновку, що в Сибіру можна знайти багато алмазів. І там справді  виявилося їх чимало,є великі запаси цього надміцного мінералу.
Які карти аналізував академік? Що допоможе нам знайти відповідь? (Потрібно познайомитися з тектонічною та геологічною будовою материка).
Мозковий штурм.
Що означає поняття « геологічна будова материка»? ( Запис названих слів на дошці).

Більш детально про геологічну будову материка ми дізнаємося сьогодні на уроці.
 
IV. Вивчення нового матеріалу.
 
 1. Основні тектонічні структури Євразії.
 
 Формування території материка почалося досить давно : гори та низовини утворилися понад 500 млн років тому. Азія і Європв зазнали великого зледеніння, яке охопило до 65 площі обох материків. Територія Євразії складена кількома досить давніми крупними платформами.
 
 Завдання.
За допомогою карт визначте їхні назви.
 
Вчитель(розповідь, показ на карті)

Геологічна структура Євразії якісно відрізняється від структур інших материків. Євразія складена декількома платформами і плитами. Континент сформувався в мезозойській і кайнозойській ерах і є наймолодшим в геологічному відношенні. Це відрізняє його від інших континентів. Північна частина Євразії являє собою низку плит і платформ, сформованих у періоди архею, протерозою і палеозою: Східно-Європейська платформа з Балтійським і Українським щитами, Сибірська платформа з Алданский щитом, Західно-Сибірська плита. Східна частина материка включає дві платформи (Китайсько-Корейську і Південно-Китайську), деякі плити і області мезозойської і альпійської складчастості. Південно-східна частина материка являє собою області мезозойської і кайнозойської складчастості. Південні райони материка представлені Індійською та Аравійською платформами, Іранської плитою, а також областями альпійської і мезозойської складчастості, які переважають і в південній Європі. Територія західної Європи включає в себе зони переважно герцинської складчастості і плит палеозойських платформ. Центральні області континенту включають зони палеозойської складчастості і плити палеозойської платформи. В Євразії є безліч великих розломів і тріщин, які є в Сибіру , Тибеті та деяких інших районах.
Крім тривалих тектонічних рухів значну роль у формуванні рельєфу Євразії відіграють вулканізм та землетруси, переважно пов’язані з сучасними областями кайнозойської складчатості- Альпійсько- Гімалайською та Тихоокеанською.
 
 
- Чи існують закономірності розміщення на території материка вулканів, адже переважна їх більшість розташована саме в Євразії? Чому в Євразії так багато сейсмічних зон (бесіда).
 
Завдання. Знайдіть на карті та покажіть діючі вулкани.
 
2. Давні материкові зледеніння.
 
Велику роль у формуванні рельєфу відіграли четвертинне зледеніння та наступ моря на суходіл у кайнозої. Приблизно 1, 8 млн років тому почалося велике зледеніння Північної півкулі:
льодовики просувалися зі Скандинавського півострова на південь. Під час наступу льодовиків, великі маси льоду діяли як велетенський плуг.
 
 -Що таке морени, леси, зандри, ози, ками?( робота з підручником)
 
В окремих районах Євразії переважають певні зовнішні процеси. Наприклад, із багаторічною мерзлотою в Азії пов’язане виникнення бугрів з льодовиковими ядрами, тоді як у пустелях велика роль у формуванні рельєфу належить вітру.
 
V. Закріплення матеріалу( у формі гри). 
 
1. Вчитель вказує на учня і говорить «Слово»!
Той промовляє слово, яке стосується теми уроку.
Показує на іншого учня і говорить»Речення»!
Другий учень складає речення з цим словом.
Третій учень придумує питання до цього речення, четвертий відповідає на нього.
 
Приклад. Платформа – Велика нерухома ділянка земної кори – Які найбільші платформи Євразії?- Сибірська, Китайсько- Корейська, Індійська, Аравійська, Східноєвропейська.
 
2. Учень за домомогою міміки і жестів демонструє явище, тектонічну структуру . Хто швидше відгадає.
 
3. Показати на карті на позначити на контурних картах основні тектонічні структури, сейсмічні пояси, вулкани.
 
VI. Підсумок уроку.
 
VII. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний текст підручника.
Категория: 7 клас | Добавил: Админ (30.03.2013)
Просмотров: 2460 | Теги: урок, платформи, євразія, сейсмічні пояси, конспект, геологічна будова | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории раздела
6 клас [21]
7 клас [22]
8 клас [11]
9 клас [10]
10 клас [23]
Вход/Регистрация
Наш опрос
Чертя что, а сбоку бантик. Это
Всего ответов: 271
Друзья сайта
  • Детки - Бедки
  • Погода в доме
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0