Урок - конференція "Глобальні проблеми людства" - 10 клас - Уроки географії - Каталог статей - Преподавание географии в школе
Суббота, 03.12.2016, 09:44 | Приветствую Вас Гость

Каталог статей

Главная » Статьи » Уроки географії » 10 клас

Урок - конференція "Глобальні проблеми людства"
Тема.  Глобальні проблеми людства.
 
Мета. Поглибити та розширити знання про екологічний стан природного середовища, охорону природи і раціональне природокористування; показати вплив забруднення навколишнього середовища на здоров*я людини. Розвивати екологічну культуру школярів; удосконалювати вміння учнів працювати з додатковою літературою.
 
Тип уроку:  бінарний, конференція.
 
Обладнання: карта світу, атласи, презентація.
 
                          Хід уроку.
 
 
Перегляд відео" Глобальні проблеми" (2, 37 хв.)
 
Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів:
 
-Одного разу, Яншин, академік, керівник Інституту літосфери сказав: "Чому я переймаюся проблемами екології? Було б дивно, якби я цього не робив. Сьогодні кожний вчений зобов*язаний піклуватися про охорону природи на Землі, тому що мова йде і про збереження людської цивілізації. Це і мій науковий, громадянський, моральний борг. Людина дуже недосконала. Колись, через декілька століть, історики будуть розглядати нашу епоху, як епоху переходу від дикості і варварства до цивілізованого суспільства. Без природи ми деградуємо. Нам сьогодні потрібно задуматися про формування любові людини до природи з дитинства. Якщо ми не наблизимо нове покоління до природи. не навчимо дітей добрими очима дивитися на лісових птахів, розуміти дзюрчання чистого джерела. то ми втратимо і це покоління- воно залишиться черствим і технізованим.
Тож і почнемо вивчення глобальних проблем з екологічної. Ділянок на Землі, яких би не торкнулося екологічне лихо, практично, немає.
У чому ж причина екологічних проблем? Ці питання та ряд інших розглянемо на конференції.В обговоренні беруть участь учні- хіміки, географи.
 
Хімік.
 
-Переконують, що в усьому винна хімія. Але хімічне виробництво не прокляття людства, без хімії зараз не проживеш. Тому що це і добрива , і кислоти і пестициди, тканина, взуття.
Все таке необхідне для забезпечення зростаючих потреб людини.
Правда, є ще і хімічна зброя, вибухові речовини.І все залежить від того, у чиїх руках будуть зосереджені винаходи хімії. Тому в екологічних бідах винна не хімія. а люди, які погано її знають.
Щоб успішно лікувати, лікарі встановлюють діагноз, знаходять першопричину виникнення хвороби. Ось так і ми повинні виявити спочатку джерела забруднення.
 
                       Таблиця " Джерела забруднення"( мультимедійна дошка)
 
 
Природні
Антропогенні
Діяльність бактерій.
Енергетика, транспорт,
Стихійні лиха
Сільське та комунальне господарство
Природні геологічні процеси
Промисловість
  
                   Таблиця " Вплив хімічного забруднення"
 
На атмосферу
на гідросферу
на грунт
на живі організми
Кислотні дощі
Закислення водойм
Засолення
Токсичність
Парниковий ефект
Забруднення іонами важких металів
Закислення
 
Смог
Нафтові плями
 
 
Озонові дірки
 
 
 
На вигляд ,у такої однорідної і прозорої атмосфери, йде зразу 150 взаємозв*яних хімічних реакцій і не менше 40 речовин туди надходять в результаті діяльності людини.
На висоті 20 -50 км повітря має підвищену кількість озону, який утворюється в результаті фотохімічної реакції з кисню.
 
Географ:
 
Озоновий шар - газове покривало, яке захищає поверхню Землі від ультрафіолетового випромінювання. Якщо спресувати увесь стратосферний озон, то одержимо шар , товщиною всього 3 мм. Які ж причини послаблення озонового шару?
-старт космічних ракет
-літаки на висоті 12-15 км.
 
Хімік
 
- Хлор та його сполуки з киснем. Це фреони. Кожного року в атмосферу надходило 850 тис т.фреонів. Біля поверхні Землі фреони інертні, але у стратосфері вони вступають у фотохімічну реакцію, даючи іон хлору, який є каталізатором при руйнуванні озонового шару. Живуть фреони в атмосфері до 80 років. Щоб атмосфера звільнилася від них, потрібно майже 150 років.
І діють зараз фреони, які були випущені, як джин із пляшки, ще у 70 роках минулого століття. Вони дуже повільно піднімаються вгору.
 
Географ
 
- Техногенні викиди в атмосферу сягають 75- 100 млн тонн на рік, з яких 60%продуктів спалювання вугілля, 30% спалювання нафти і 10 % інші виробничі процеси.
Ще одне джерело забруднення повітря - спалювання сміття та побутових відходів,і це призводить до ще одного явища - парникового ефекту.
За останні 100 років в повітрі збільшилася кількість Со2, який накопичується в атмосфері при спалюванні палива, лісових пожежах. В атмосфері вуглекислий газ діє як скло у теплиці: він повільно пропускає до поверхні Землі сонячне проміння, але втримує тепло. Це викликає розігрів атмосфери, відоме під назвою парникового ефекту. За підрахунками вчених, в найближчі десятиріччя, середньорічна температура на Землі збільшиться на 1-1,2 градуси.
 
Географ
 
-У чому загроза парникового ефекту? Парниковий ефект викликає значні кліматичні зміни. Внутрішні райони континентів стануть більш посушливими, узбережжя більш вологими; зими- коротші і тепліші, літо довше і тепліше. Основні кліматичні зони змістяться на північ на 400 км (показ на карті). Почнуть танути вічна мерзлота, полярні льодовики. В основних зернових районах( Україна, Росія, США) клімат стане напівпустельним і врожаї зерна різко скоротяться. Забруднення повітря- тема, яку можна продовжувати і продовжувати, але зупинемося ще на одній частині нашої планети - водах суходолу та їхньому екологічному стані.
 
                 Таблиця " Види забруднення та наслідки забруднення"
 
Фізичні Хімічні Біологічні Теплові
Знижують прозорість води Нафтова плівка утруднює газообмін. Холера При 36 градусах гине риба
Пригнічують ріст рослин Мазут знищує мікроорганізми, які беруть участь у самоочищенні води. Дизентерія
Засмічують зябра риби Гепатит
 
 
Вчитель
 
- Це все глобально, узагальнено. А як справи  з екологічною ситуацією у нашій місцевості? ( Презентація учнів)
 
Ну що ж, тепер хочеться дочитати слова Яншина." ...І якщо ви мене спитаєте, на якому рівні розвитку знаходиться  екологічна наука, то я відповім, що екологічні дослідження по справжньому ще й не починалися.Вченітільки недавно, після деяких досліждень заговорили про різке погіршення генетичної спадковості.За даними Всесвітньої організації здоров*я 80% хвороб людей викликає несприятливий стан природи.Варто замислитися...
 
 
Підсумки уроку. 
Категория: 10 клас | Добавил: Админ (17.11.2011)
Просмотров: 3183 | Комментарии: 2 | Теги: бинарный урок, география, Глобальные проблеммы, экологическая проблемма | Рейтинг: 3.5/2
Всего комментариев: 2
2  
Действительно -человек наносит серьезный вред планете. Казалось бы делая свою жизнь комфортней, он создает более серьезные проблемы, которые требуют серьёзных исследований и решений. Но вот сможет ли он их решить?

1  
Данная проблема становится всё более актуальная. Судя из презентации, человек наносит вред не только природе, но и в первую очередь себе wink

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории раздела
6 клас [21]
7 клас [22]
8 клас [11]
9 клас [10]
10 клас [23]
Вход/Регистрация
Наш опрос
Чертя что, а сбоку бантик. Это
Всего ответов: 268
Друзья сайта
  • Детки - Бедки
  • Погода в доме
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0