Конспект уроку "Японія" - 10 клас - Уроки географії - Каталог статей - Преподавание географии в школе
Суббота, 10.12.2016, 17:40 | Приветствую Вас Гость

Каталог статей

Главная » Статьи » Уроки географії » 10 клас

Конспект уроку "Японія"
Тема. Японія.
 
 Мета: Формувати систему знань про основні риси сучасного стану і риси розвитку економіки країни; виявити причини стрімкого економічного зростання; формувати систему знань про специфіку японської історії і культури; вдосконалювати навички учнів складати економіко – географічну характеристику держави, давати оцінку ролі Японії у світовому господарстві.
 
Обладнання: учнівська презентація «Японія», політична та фізична карти Азії, атласи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
                                       Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і умінь.
1.  Які особливості географічного положення Японії?
2.  Як забезпечена Японія корисними копалинами?
3.  Чи можете ви назвати товари японського виробництва, які отримали світове визнання?
 
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
Чи зможете ви пояснити слова Е.Гессе – Вернега «...Японія засвоїла всі новітні винаходи і відкриття, випробувала всі системи, які вона знайшла в Європі, і застосувала їх у себе не у такому саме вигляді, ні, - вона застосувала їх наскільки, наскільки це потрібно було для зміцнення її сил. Вона скористалася Європою як сходами, якими піднялася на вершину Далекого Сходу...» (Бесіда).
 Прочинити завісу загадкового «японського дива», познайомитися з традиціями цього народу ми матимемо змогу на сьогоднішньому уроці.
 
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. ЕГП Японії ( робота з політичною картою атласа ).
Завдання. За допомогою карт атласу охарактеризуйте географічне положення Японії. Як змінилися ЕГП і ПГП після Другої світової війни?
 Японія — це острівна країна, розташована на східному узбережжі Азії, у північно-західній частині Тихого океану. Зі сходу і півдня її омиває Тихий океан, з заходу — води Японського та Східнокитайського морів, а з півночі — Охотське море. Японський архіпелаг простягнувся дугою з північного сходу на південний захід. Він складається з чотирьох великих островів Хоккайдо, Хонсю, Шікоку та Кюсю, а також понад 3 тисяч дрібних островів. Після Другої світової війни СРСР відмовився передавати Японії Курильські острови та південну частину о. Сахалін.
Розповідь вчителя.
З 4 століття Японію називали Ямато, за назвою давньояпонської держави, яка контролювала більшу частину Японського архіпелагу. Ця держава мала дипломатичні відносини з Китаєм, де її зневажливо іменували Во — «край карликів». Під впливом сусідів стародавні японці вживали на письмі для позначення власної країни китайський ієрогліф «карлик», але читали його на свій лад — «Ямато»[10].
Близько 7 століття принизливу назву було змінено на нову, що вказувала на східне розташування Японії. Її записували трьома ієрогліфами — «Країна, де сходить сонце». У 8 столітті цей запис спростили на «Основа сонця». Початково обидва ієрогліфічні сполучення читали як «Ямато», проте згодом стали вимовляти на китайський лад — Ніппон. З 10 століття слово «Ніппон» перетворилося на основне, яким позначали Японію як усередині країни, так і за кордоном.
У 13 столітті венеціанський мандрівник Марко Поло поширив у Європі китаєзований варіант японського слова «Ніппон». У французькій, іспанській та португальській мовах воно трансформувалося у Japon та, за їх посередництва, потрапило до української мови, перетворившись на Японію.
З кінця 19 століття в Японії широко вживалося альтернативне прочитання слова «Ніппон» — Ніхон. У березні 1934 року, за ініціативи Міністерства культури Японії, японський уряд визнав таке прочитання помилковим, закріпивши за «Ніппон» офіційний статус. У чинній Конституції Японії від 1947 року формальною назвою країни визнано Ніппон-коку — «Японська держава». Попри це, слово «Ніхон» продовжує вживатися в Японії на офіційному і побутовому рівнях.
2. Природно- ресурсний потенціал країни.
Завдання . За допомогою карт атласу і тексту підручника дайте оцінку природно – ресурсному потенціалу Японії.

3. Особливості населення країни.(Розповідь вчителя)
Згідно з конституцією, Японія є унітарною конституційною монархією. Головою держави є імператор, але виконавча влада в країні зосереджена у руках прем'єр-міністра. Законодавча влада належить Парламенту, який є одним із найстарших демократичних інститутів Азії. Оскільки Японія була першою країною світу яка пізнала жах ядерної війни, її сьогоднішній уряд сприяє боротьбі за мир і руху роззброєння. Японія посідає 10-е місце у світі за чисельністю населення, яке становить близько 127 мільйонів осіб. Столиця країни, Токіо, нараховує більше 8 мільйонів мешканців (агломерація нараховує більше 30-ти мільйонів мешканців і є найбільшою у світі).
Густота населення складала 343 осіб. Між 2000 — 2005 роками спостерігався повільний ріст населення, що в 2005 — 2010 роках змінився спадом. Японському населенню притаманний високій рівень урбанізації. Близько трьох четвертей мешканців країни живе в містах. В 1920 році міське населення становило 18% , в 1940 році — 38%, в 1970 році — 72%. Основна маса жителів проживає в районах Токіо, Осаки і Наґої. Чверть усього населення країни мешкає в східнояпонському регіоні Канто.
Японія — унітарна держава. Близько 90% населення становлять етнічні японці.
4. Галузева і територіальна структура господарства. Роль НТР у економіці Японії.
Завдання 1.
Проаналізуйте текст підручника і комплексну карту Японії в атласі. Назвіть провідні галузі промисловості, поясніть географію розміщення їх підприємств.
Завдання 2.
На основі вказаних джерел в завданні 1 поясніть особливості ведення сільського господарства в Японії.

5. Зовнішні економічні зв'язки.Транспорт.
6. Наука, традиції, спорт, освіта, культура, свята. (Перегляд презентації)

V. Запитання і завдання для закріплення матеріалу.

1. Назвіть характерні риси демографічної ситуації в Японії.
2. Охарактеризуйте головні галузі промисловості країни.
3. Використовуючи карти атласу, опишіть господарство Тихоокеанського поясу та порівняйте його з господарством періферійної частини.
4. Які чинники сприяли перетворенню Японії на високорозвинену державу?
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
Категория: 10 клас | Добавил: Админ (29.01.2013)
Просмотров: 2650 | Теги: особливості розвитку., Японія, конспект уроку, промисловість, географія, 10 клас, населення | Рейтинг: 4.4/11
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории раздела
6 клас [21]
7 клас [22]
8 клас [11]
9 клас [10]
10 клас [23]
Вход/Регистрация
Наш опрос
Чертя что, а сбоку бантик. Это
Всего ответов: 271
Друзья сайта
  • Детки - Бедки
  • Погода в доме
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0